Yemelik Salça

Anasayfa / Yemelik Salça

Yemelik Salça

Yemeklik Salça

 

Yemeklik salça, sadece pişirilen sıcak yiyeceklere katılarak kullanılan bir üründür. Birçok farklı yemekte tercih edilebilir. Organik bir şekilde yetiştirilmiş olan domatesten elde edilmesi gerekmektedir. Böylelikle yemeğin tadını daha iyi bir hale getirecektir. Renginin koyu kırmızı olması, görsel bir zenginlik anlamına gelir. Bunun yanı sıra biber salçası da yemeklerde kullanılabilir. İki farklı şekilde üretilir. Bunlardan birisi güneş altında kurutma yöntemiyken, diğeri ise kaynatma yöntemidir.

 

Yemeklik Salça İçin Hangi Tür Domatesler Seçilir?

 

 • Organik domatesler kullanılır. Tohum olarak ekiminden hasadına kadar hiçbir kimyasal madde tercih edilmediğinden hem doğallığını korur hem de sağlığa zararlı değildir.
 • Kırmızı, olgunlaşması tamamlanmış, etli, leziz olanlardan yana bir tercihte bulunulmaktadır.
 • Suyunun az olmasına her daim dikkat edilir.
 •  

Yemeklik Salça Nasıl Üretilir?

 

Yemelik salça üretiminde, yıkamayla işe başlanır. Yani domatesler temizlenir ve iyice su yardımıyla ovulur. Üst kısmındaki yeşil saplar çıkarılır. Dörde ayrıldıktan sonra ezilir ve bir lapa haline getirilir. Sonrasında kaynatılır. Kıvama gelmesinin ardından süzgeç içerisine boşaltılır. Özel olarak üretilmiş salça tuzu eklenir. Tekrar kaba alınır ve yeniden kaynatılır. Kavanoza koyulan ürün artık yemeklik salça olarak satışa sunulur.

 

Yemeklik Biber Salçası Nasıl Üretilir?

 

Yemeklik salça çerçevesinde biber ile yapılan bir üretim de söz konusudur. Kapya olarak adlandırılmış olan biber kullanılır. Bunun özellikleri arasında renginin kırmızı olması öne çıkar. Bilinenin aksine acı değildir. Ancak acılı biberle harmanlanarak böyle bir tat elde edilebilir. Dolgun ve etkidir. Üretim sırasında yıkanan ürünler ikiye kesilir. Tohum ve çekirdekleri alınır. Kaynatıldıktan sonra püre olacak şekilde ezilir. İkinci kaynama sürecinden sonra ise artık bir salça halini almıştır. Yemeklerinizde hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Yemeklik Salça Kullanımı Nasıl Olur?

 

Yemeklik salça, her çeşit yemeğin içerisine katılabilir. Bu noktada genellikle kaşıkla ve göz kararı olarak konulmaktadır. Vermiş olduğu lezzetin yanı sıra, çok güzel bir kokunun ortaya çıkmasını sağlar. Bunun yanı sıra lezzeti arttırır. Yemeğin daha kırmızı bir hal almasına yardımcı olur. Salça buna ek olarak sos şeklini alabilir. Bunu gerçekleştirebilmek için ilk olarak yağ ısıtılmalıdır. Ardından bir miktar salça eklenmelidir. Gerekli kıvama geldiği zaman içine farklı baharatlar katabilir ve daha zengin bir tadın çıkmasını sağlayabilirsiniz. En bilinen yemeklerin üzerine bu şekilde sıvı haliyle dökülebilmektedir.

Yemeklik Domates Salçasının Faydaları Nelerdir?

 • Yemeklik domates salçası sayesinde vücudun her zaman ihtiyaç duyduğu likopeni almak mümkündür. Kırmızı sebzelerde yer alan bu maddenin en fazla olduğu domates, salça haline geldiğinde bile buna sahiptir. Likopen, birçok farklı kanser türünde sağlıksız olan hücrelerin çoğalmasını engellemektedir. Bunun yanı sıra prostat sorunlarında kişilere avantaj sağlamasıyla bilinir.
 • Domates salçasının bir diğer özelliği ise vitamin deposu olmasıdır. Herkes; K, C, A, B ve E vitaminlerine ihtiyaç duyar. İşte bunların tümü salça içerisinde yer alır.
 • Kan şekeri çok yükselen kişiler, domates salçası sayesinde belli bir dengeye kavuşabilirler. Bunun yanı sıra göz rahatsızlıkları içinde bulunan katarakt tedavisinde etkilidir.
 •  

Yemeklik Biber Salçasının Faydaları Nasıldır?

 

 • Yemeklik salça çeşitleri arasında yer alan biberden üretilmiş olan ürün, kanserle mücadele konusunda tercih edilebilmektedir.
 • Özellikle mide problemi olan kişilerin bunu kullanması önerilir. Çünkü ekşime gibi bir sorunu ortadan kaldırmaktadır.
 • Bunun yanı sıra terin daha iyi bir şekilde salgılanmasını sağlar.
 • Her zaman insanın iştahını açar. Çok zayıf olduğundan yakınan kişiler, bu ürünü tüketerek, daha fazla yiyebilirler.
 • Buna ek olarak damar tıkanıklarıyla mücadele etmektedir.
 • İshal, baş ağrısı, gastrit gibi sorunların ortadan kaldırılmasını sağladığından doğal bir şifa yöntemi olarak tanımlanmıştır.
 • Soğuk algınlığına iyi geldiği bilinmektedir.
 • İltihapları kurutur.
 • Aynı zamanda bir afrodizyak etkisinin de olduğunu hemen söylemek lazım.

 

Yemeklik Salça Nasıl Korunmalıdır?

 

Yemeklik salça kullanan kadınların bunu koruması çok zor değildir. Buzdolabında saklamak yeterli olacaktır. Zaten ürün, özel bir kavanoz içerisinde satışa sunulmuştur. Bu sayede bozulmadan dayanır. Kapağının açılması, içine hava girmesini sağlar. Bunun olumsuz etkilerini azaltmak ise yeniden sıkı bir şekilde kapatılması ve buzdolabına yerleştirilmesiyle mümkündür.